HCC Ybor Campus HCC SouthShore Campus HCC Plant City Campus HCC District Administrative Offices HCC Dale Mabry Campus HCC Brandon Campus

HCC Faculty Committees

 

Academic Affairs (meets the third Friday of every month)

Chair: Michael Reichard;
FUSA Representative
: Ken McCullough
Faculty Voting Members: Barry Sibler (Vice Chair), Cindy Hewitt, Christopher Weeks, Patrick Cureton, Deb Gosh, Brian Fisk, Ken McCullough, Joanne Nelson, Kristina Nappi, Bill Day, Fred Yaeger, Melynda Neal, Becy McAfee, Angela Mick, Vic Harke, Krista Noren-Santmyer, Karen Nelson, Tina Fujita, Craig Hardesty, Dexter Brock  

 

Academic Standards (meets the second Friday of every month)

Chair: Edwin Olmo
FUSA Representative
: Shelley Stein
Members: Tonni Bacoat-Jones, Janna Bielecki, Dexter Brock, Frances Cox, Frank Elmendorf, Elizabeth Key-Raimer, Benjamin McDole, Lauren McNamara, Alex Tavares, Terry Varvil, Joseph Vorder Bruegge, Misty Vorder Bruegge, Phil Wing

 

Calendar (meets annually)

Co-Chairs: Kenneth Ray and Craig Johnson
FUSA Representative: Maribeth Mobley
Members: Frank Babcock, Anne Ciolek, Maridru Clark, Sherrie Colgain, Ann Denton, Valarie Ellis, Mahshid Hassani, Craig Johnson (Co-Chair), Kara Lawson, Maribeth Mobley, Judy Nolasco, Lorinda Stroup 

 

Instructional Technology (meets the first Friday of every month)

Chair: Barry Hubbard
FUSA Representative: Craig Hardesty
Members:  Aaron Anderson, John Bacheller, John Ball, Larry Bross, Jeremy Bullian, Leon Collins, Sarrah Conn, Ed Coursey, Jennifer Denson, Andrea Dufault, Wendy Foley,  James Gary, Peter Germroth, Craig Hardesty, Kristin Heathcock, Linda Herlocker, Barry Hubbard, Roy Johnson, Brian Kuyatt, Kara Lawson, Adrian McCray, Travis Meek, Dan Modesto, Sharon Moran, Diorah Nelson, Carlos Ortiz, Eamonn Parsels,  Marcis Revale, Laurie Saylor, Rich Senker, Shelly Stein, Paul Tate, Alex Tavares, Bill Underwood, Melissa Zucal 

 

Insurance (meets as needed)

Chair:  
FUSA Representatives: Vicki Vawter (PC) and Sharon Moran (DM)
Members: mary Bendickson, Sharon Moran, Sherri Colgain, Bridget Harris, Catherine Fuller, Ronkel Williams, Zach Dawson, Lekiva Judge, Joni Long

 

Professional Development (meets two-three times per year)

Co-Chairs: Lee Koratich and Celeste Fenton
FUSA Representative: Linda Prescott
Members: Ralph Argen, Jana Bielecki, Jennifer Denson, Cynthia Hewett, Sylvia Holladay, Barry Hubbard, Brian Kuyatt, Judy Nolasco, Linda Prescott, Tammy Searle, Brenda Watkins, Jody Weaver, and Robert Wynegar

 

Sabbatical Leave (meets annually/as needed)

Chair: Ginger Clark
FUSA Representative: Cheryl Borman
Members:  Cheryl Borman, Vincent Centonze, Frances Cox, Barbara Duncan, Craig Hardesty, Elizabeth Key-Raimer, Lee Koratich, Elisa Molano-Cook, Athena Smith 

 

Academic Re-structuring Committee

Chair: Craig Johnson, Liana Fox
FUSA Representative:
Members:  Karen Griffin, Ginger Clark, Maribeth Mobley, Michael Reichard, Barry Silber, James Wysong

 

Student Success, Retention, and Placement (meets the third Friday of every month)

Co-Chairs: Karen Griffin and Tammy Bevins
FUSA Representatives: Dustin Lemke, Linda Prescott
Members: Marjorie Acker, Judy Alicea, Aaron Anderson, Tollie Banker, Charlene Bell, Tammy Bevins, Jana Bielecki, Nadia Blake, Louis Bonavita, Bruce Bondurant, Karen Boosinger-Carytsas, Lawrence Bross, Anthony Buonaquisti, Margaret Carlino, Lorenzo Carswell, Beth Clickner, Sarrah Conn, Edward Coursey, Jacquelyn Cress, Christine Curtis, Adam Denny, Rachel Desanto, Judith Driskell, Myria Evans, Jose Galvis, Debarati Ghosh, Sandra Glenn, Andrew Gold, Lora Greene, Prabhjot Grewal, Karen Griffin, Diego Grilli, Shannon Grinstead, Richard Hansen, Moheb Ishak, Nicole Jagusztyn, Craig Johnson, Sybil Johnson, Jennifer Johnston, Todd Jospeh, Amber Karlins, Mary Beth Kerly, Elizabeth Key-Rainer, Darrin T. King, Malvina King, Lee Koratich, Randy Kostick, Freank Kozlowski, Mustapha Lahrach, Dustin Lemke, Theresa Lewis, Rachel Lieberman, Dana Livesay, Micheal Lopez, Benjamin McDole, Travis Meek, Nader Melaika, Angela Mick, Steven Milhorn, Patricia Mills, Darryl Myles, Joanne Nelson, Thea Nicolaides, Judy Nolasco, Krista Noren-Santmyer, Lauretta O'Dell, Michael Odu, Eamonn Parsels, Eve Perry, Susan Pierce Amral, Wendy Pagoda, Margarita Ponce, Paula Porter-Smith, Linda Prescott, Gabriela Quevedo, Kenneth Ray, Julie Redcay, Travis Roth, Valarie Saad, Desmond Sawyer, Vince Scialli, Teri Scott, Marcells Sherman, Hesham Shoier, Neth Smith, Lisa Smith, Barbara Smith-Palinkas, Cmaeron Spears, Shelly Stein, Janet Stevenson, Elizabeth Stewart, Sakennah Stokes, Gwendolyn Suarez, Angela Tartaglia, Alex Tavares, Jewel Thompson, Christopher Tidwell, Rebecca Todd, Vien Truong, Terry Varvil, Andrea Vicente, Mary Viszt, Howrad Vorder Bruegge, Misty Vorder Bruegge, Nilanthi Warnasooriya, Mark Weissfield, Matthew Williamson, Janet Willman, Alsia Zujovic 

 

Tenure (meets annually)

Chair: Michael Odu
FUSA Representative: Robert Yanez
Members:  Maria Bautista-Smith, Vicent Centonze, James Fatherree, Charity Freeman, Tina Fujita, Jose Galvis, Peter Germroth, Deborah Haynes, Susan Hoerbelt, Margareet Hopson-Fernandez, Elizabeth Key-Raimer, Steve Lambert, Ron Leake, lawrence Linder, becky McAfee, Melynda Neal, Michael Odu, Marie Torres, Carol Zavarella

 

Other Committees

 

Academic Reorganization Committee 

Co-Chairs: Craig Johnson, Liana Fox
FUSA Representative: Liana fox, Maribeth Mobley, James Wysong
Members: Michael Reichard, Bary Silber, Ginger Clark, Karen Griffin

 

Faculty Credentials (meets once per year or as needeed)

Chair: Karen Griffin
FUSA Representative: N/A
Members: Lauran McNamara, June Fishbourne, Greg Miller, Michelle Carlino, Sandra Coleman, Elizabeth Bonn, Deborah Leighty, Mark Zarycki, Andy Gold, Michael REichard, Nerissa Lamison, Myrah Caya, Alicia Ellison 

 

General Education (meets once per year or as needed)

Co-Chairs: Jim Wysong and Susan Hoerbelt
FUSA Representative: Jim Wysong
Members: Christina Acosta, Tery Varvil, Tammy Bevins, Kathy Powell, Richard Palma, Michael Lopez, Cindy Moore, Frank Kozlowski, Kristina Heathcock  

 

Global Education (meets the fourth Friday of every month)

Chair: Michael Brennan
FUSA Representative: Bobbie Harris
Members: Tina Fujita, Bobbie Harris, Cindy Hewett, Elizabeth Key-Raimer, Elisa Molano-Cook, Desi Saludes, Steve Wall

 

Graduation (meets three to four times per year)

Chair: Kenneth Ray
FUSA Representative: TBD

 

Student Activity/Service Fee Budget (meets two to three times per year)

Chair: Kenneth Ray
FUSA Representative: TBD
Members: Davidka McCaskill, Jennifer Denson, Phil McKinnely, Jacob McAlister, Jesse Dixon, Laurie Ragsdale, Frank Kozlowski, Doris Rodriguez-Soto, Tiffani Smith, joe Vorder Bruege, Diane Robinson, Darrin K. Williams, Nely Rosendo, Cynthia Brady, Myria Evans, Kayla Freed, Michael Rivera, Teresa Smith, Richard Cervetti, Natalie Bisciglia, Vanessa Vergara, Yaima Serrano, Tenisha Minnifield, Bonnie Carr, Kenneth Ray, Jr., Lori Simmons